Twitch para kazanma yönteminin detayları, twitch izleyici arttırma ve daha birçok bilgi yazımızda!

Twitch, profesyonel oyuncuların canlı yayın yaparak para kazandıkları dünya çapında geniş bir platform. Bu platformda oyun severler izleyiciler olarak yayıncıların kanallarına abone olabilir yada bağış yaparak yayıncıyı destekleyebiliyorlar.

Eskiden Twitch yayını yaparak para kazanmak nispeten zor olsa da son partnertlik güncellemesinin ardından kolaylaştı. Partnerlik eskiden belli izleyici sayısını yakalayamayan kişilere verilmiyordu. Bu kişiler kanallarına abone alamıyor, sadece bağışlar üzerinden para kazanıyordu. Fakat artık çoğu kanalın aboneliği onaylandı ve anlık yüksek izleyicisi şartı kalktı.

Twitch’den para kazanmanın en iyi yolu oynayacağız oyunları doğru seçmek. Türk oyuncuların en çok takip ettiği oyunlar sırasıyla şöyle: League of Legends, PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS, Dota 2, Hearthstone ve Counter-Strike: Global Offensive. Eğer bu oyunlardan birini veya birkaçını profesyonel şekilde oynuyorsanız izleyici bulabilirsiniz.

Twitch sadece oyun oynayanların platformu da değil, yalnızca sohbet tarzında kanallar da mevcut ve kayda değer gelirler elde edebiliyorlar.

Ekrandaki görüntünüze güveniyorsanız, en az bir oyunu profesyonel olarak oynuyorsanız, esprili bir kişiliğiniz varsa, izleyicilerle hoş sohbet edebiliyorsanız yada kendinize has bir duruşunuz varsa izleyici bulma ve twitch’den para kazanma şansınız yüksek.

Twitch Yayıncısı Olmak

Bir twitch kanalı açmak ve canlı yayın yapmak çok kolaydır. Bir oyun bilgisayarınız v.b ekipmanlarınız varsa OBS Studio programıyla yayına başlayabilirsiniz.

Twitch’e direk giriş yapmak yerine youtube’da abone sayınızı arttırıp kitle oluşturduktan sonra bu kitleyi twitch’e taşımayı da deneyebilirsiniz. Bu şekilde yayıncılığa iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Youtube kısa sürede geniş bir izleyici kitlesi oluşturmanızı ve para kazanmanızı sağlar. Burada takipçi kitlenizi oluştururken bir yandan da para kazanırsınız. Daha sonra Twitch’e geçerek gelirinizi katlayabilirsiniz.

Twitch’de yayın yapabilmek için profesyonel ekipmanlarınız olması gerekir. Örneğin çekim kalitesi düşük bir webcam kullanıyorsanız izleyiciler bundan memnun olmayacaktır. Bunun yanında yayın sırasında gündüz bile gün ışığı yeterli olmaz ve karanlık bir ortam görüntüsü oluşur. Bunun önüne geçmek için softbox kullanabilirsiniz.

Yayın kalitesini arttırmak için başka ihtiyaçlar da olabilir. Örneğin yayın programını verimli çalıştıracak güçlü bir işlemci ve ekran kartına sahip sistem. Sonrasında yayın sırasında donma ve takılmaları önlemek, kesintisiz canlı yayın hizmeti sunabilmek için yüksek upload değerlerine sahip stabil internet bağlantısı da önemlidir. Bunlar sizi izleyen kişilerin memnun kalmasını sağlayarak uzun vadede izleyici sayınızı arttırmaya yarar.

Twitch Para Kazanma Yolları

Twitch bir bakıma oyun oynayarak para kazanmaktır. Twitch’den para kazanmanın ilk yöntemi abonelik gelirleridir. Abonelikler kişi başına 5 dolardır, bir kişi aylık bir defa abone olabilir ve bu süreyi istediği kadar uzatabilir. Abonelik gelirlerini yarısını twitch kendisi alır. Haliyle ne kadar çok abone o kadar çok kazanç demek olduğundan insanların bir şekilde kanalınıza abone olmasını sağlamalısınız. Bunu çekiliş yaparak sağlayabilirsiniz. Örneğin elinizdeki değerli bir skini abone olanlar arasından bir kişiye vereceğinizi söyleyerek çekiliş yaparsanız izleyicilerin yayına abone olma ihtimalleri artacaktır.

Twitch para kazanmanın diğer yolu bağışlardır. İnsanlar yayınlarınızı severek izliyorsa hiçbir karşılık beklemeden sırf yayınlara devam etmeniz için size bağışta bulunabilir. Bağış alabilmek için bynogame gibi sitelere kayıt olarak profil oluşturun. Kullanıcılar bu site üzerinden size kolaylıkla bağış gönderebilirler.

Twitch Kazancını Arttırmak

İzleyen sayısının oldukça önemli olduğu ve rekabetin giderek arttığı Twitch ortamında izleyici sayınızı arttırmak için izleyici, takipçi ve abone sayınızı arttırmalısınız. Bunu yapabilmek için sabırla ve istikrarlı şekilde yayınlarınıza devam edin ve çekiliş ve turnuva gibi etkinlikler düzenleyerek daha fazla kitle toplamaya çalışın. İyi yayınlar, bol kazançlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here