Steam indirme önbelleği nasıl temizlenir? Steam önbelleği nedir, steam indirme önbelleğini temizlemek ne işe yarar? Bilmeniz gereken bütün detaylar yazımızda..

Steam’in popülerliği günden güne artıyor. Farklı ülkelerden farklı beklentileri olan kullanıcılar sisteme üye olup oyun satın aldıkça farklı problemler de ortaya çıkıyor. Oyun indirirken ve oynarken yaşanılan bazı sorunlar için indirme önbelleğini temizleyebiliriz.

İndirme önbelleğini temizlemek hiç açılmayan veya oyun sırasında hata veren uygulamaların çalışmasını sağlayabilir. Ayrıca indirmeleriniz hiç başlamıyorsa yada indirme sırasında sorun yaşıyorsanız steam indirme önbelleğini temizleyebilirsiniz.

Önbelleği temizlemek hataya sebep olan dosya ve kodların silinmesini sağlar ve birçok sorunu pratik şekilde çözer. Hal böyle olunca kullanıcıların ne sorun yaşasalar indirme önbelleğini temizlemeyi seçiyorlar, işe de yarıyor. Özellikle oyunlardaki bug ve fps drop gibi sorunların çözümünde Steam önbelleğindeki gereksiz dosyalar silinirse çözüm olabilir.

Steam İndirme Önbelleği Nasıl Temizlenir?

İşleme başlamadan önce belirtmeliyim ki indirme önbelleği silinince Steam hesabınıza yeniden giriş yapmanız gerekecek. Kullanıcı adı ve şifrenizi hatırlamıyorsanız tekrar giriş yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

  • Steam yazılımını açın ve sol üst köşeden Steam > Ayarlar’ı seçin.
  • Sol menüde İndirmeler sekmesini açın.
  • Burada en altta “İndirme Önbelleğini Temizle” butonuna tıklayın.

steam indirme önbelleği nasıl temizlenir

Karşınıza şöyle bir pencere açılacak ve onayınız istenecektir: “Bu işlem yerel indirme önbelleğini sıfırlayacak ve Steam’e yeniden giriş yapmanız gerekecektir. Devam etmek istiyor musunuz?“

Tamam diyerek işlemi onaylayın ve steam önbelleğini temizleyin.

indirme önbelleğini temizle onay

Steam İndirme Önbelleğini Temizlemek Ne İşe Yarar?

Steam indirme önbelleğini temizlemek oyunlarda ve indirmelerde yaşadığınız problemleri kalıcı olarak çözmenizi sağlar. Uzun süredir temizlenmeyen bir önbellek oyun performansınızda düşüşe ve hatalara neden olabilir. Önbellekte tutulan hatalı kod ve dosyalar geliştirici tarafından düzeltilse bile önbellekte kalmaya devam edeceğinden sorununuz giderilmez.

PUBG, CS:GO, GTA 5, The Forest gibi oyunlar sıkça güncelleme alırlar ve açıkları kapatılarak performansları da arttırılır. Bu geliştirmelerden ve güncellemelerden en iyi şekilde faydalanmak için Steam indirme önbelleğini düzenli olarak olarak temizlemeyi unutmayın.

Oyunlarda yaşadığınız fps düşüşleri, indirmelerin bitmemesi, çökme gibi sorunların çözümü için belirli aralıklarla bu çöp dosyaları temizleyin. Önbellek (Cache) dosyalarını temizledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın.

İyi oyunlar dileriz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here