Çevrimiçi oyun oynayan kişilerin sıkça karşılaştığı ping terimi tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle ilk olarak ping teriminin anlamını açıklamak gerekiyor. Ping aslında 1983 senesinde Mike Muus adındaki biri tarafından yazılmış bir programdır. Programın amacı bilgisayardan çıkan verilerin karşı sunucuya iletilme süresini ölçmektir. Bu nedenle sunucu ile sürekli iletişim halinde olunması gereken çevrimiçi oyunlarda ping kavramı da oldukça önemlidir. Bu yazımızda ping kavramına ve Online Oyunlarda Ping Düşürme Yöntemleri konusuna değineceğiz.

Çevrimiçi Oyunlarda Ping Kavramı

Ping kavramının anlaşılması için daha somut örnek verilebilir. FPS oyununda silah ateşlendiğinde bu bilgi karşı sunucuya iletilmek için yollanır. Bu bilginin sunucuya iletilme süresi ms yani milisaniye olarak ölçülür. Örneğin ping 40 ms ise ateş edilme bilgisi 40 ms sonra sunucuda olacaktır. Bu nedenle ıskalamamak ve oyunun sistemli olarak işlemesi için bu sürenin çok uzun olmaması gerekiyor. Oyuncular bu nedenle sürekli olarak ping düzeyine dikkat etmeliler.

Ping Düzeyini Etkileyen Nedenler Nelerdir?

Ping düzeyini etkileyen unsurların başında sunucunun bilgisayara uzaklığı geliyor. Türkiye’de bulunan sunucular ortalama 50 ms civarında bağlanmaktadır. Başka ülkelerdeki sunuculara bağlanmak pingi 150 ms düzeyine çıkarabilir. Ayrıca ping seviyesinin bağlantı türü ve hızıyla da alakası vardır. ADSL, Fiber, 3G, 4G gibi bağlantılar için ping süreleri de elbette farklı olacaktır.

Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür?

Çevrimiçi oyunlarda ping düşürmek için öncelikle iyi bir internet sağlayıcı firmadan stabil bir internet hizmeti satın almak gerekir. Çünkü ne kadar iyi ayar yapılırsa da internet bağlantı türü pingi en çok etkileyen şeydir. Ayrıca kablosuz bağlantılar da çeşitli engellere takılabildiğinden dolayı daha fazla ping yaratabilirler. Bu nedenle çevrimiçi oyunlarda kablolu internet bağlantısının tercih edilmesi gerekir.

Ayrıca internet üzerinden farklı ülkelerdeki DNS ve VPN gibi hizmetlere bağlanmak da sunucuya olan uzaklığı artıracağından ping de artacaktır. Bunun dışında çevrimiçi oyun oynarken interneti başkasının kullanmaması ve internetin başka amaçlı kullanılmaması da önemlidir. Bu unsurlara dikkat edildiğinde çevrimiçi oyunlardaki ping seviyesi düşürülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here