Dota 2 En Çok Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası anlamına gelen MOBA, uzun yıllardır oyun severlerin oynadığı oyun türlerindendir. Bu oyun türünün ilk temsilcilerinden biri olan Defence of the Ancients yani DOTA yıllardır oynanıyor. Oyuncular tarafından sevilen oyunun daha sonra farklı firmalar tarafından benzer oyunları da çıkarıldı. Ülkemizde şu an en fazla oynanan çevrimiçi oyunlardan LOL de DOTA baz alınarak tasarlanmıştır. Ancak her oyunda odluğu gibi DOTA oyununda da çeşitli hata ev sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu yazımızda Dota 2 en çok karşılaşılan sorunlar ve çözümleri konusunu ele alacağız.

DOTA Hatalarının Çözüm Yolları

DOTA oyunu Steam platformu üzerinden de oynanabiliyor. Bazı sorunlar bu platformla da alakalı olabiliyor. Bazı durumlarda oyun Steam üzerinden açılamayabiliyor. Bu sorununun çözümü için ilk olarak Steam daha sonra da olmazsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir. Bu çözüm olmuyorsa DOTA oyunun sistem dosyalarında bir hasar meydana gelmiş olabilir. Bu gibi durumlarda CCleaner gibi bir program yüklemek en doğru tercihtir. Programı yükledikten sonra DOTA sistem dosyalarını taratıp herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bazı hatalar ise kayıt defteri üzerinde meydana gelebiliyor. Bunun için yine CCleaner programıyla kayıt defteri taratılmalıdır. Bulunan bir hata varsa program zaten otomatik olarak bunu düzeltir. Eğer bütün bu yapılanlara rağmen yine de oyun açılmıyorsa oyunun silinerek yeniden yüklenmesi gerekecektir.

DOTA Diğer Hatalar

Bazı durumlarda oyun açılsa bile oyun içinde çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Oyun içinde donma, kasma ya da eksik grafikler gibi sorunları oyuncular sıkça bildiriyor. DOTA oyunu sistem gereksinimlerini sağlamayan ya da zorla sağlayabilen bilgisayarlarda donma problemleri yaşanması doğaldır. Aslında oyun için önerilen sistem gereksinimleri göz önüne alınmalıdır. Bilgisayar eğer yeterince güçlü değilse sürekli yüksek grafik ayarlarında çalıştırılmamalıdır. Sürekli grafik ayarlarıyla oynamak bilgisayarın ısınmasına ve oyunun donmasına yol açar.

İnternet Kaynaklı Sorunlar

Diğer önemli sorun da internet kaynaklıdır. Ping denilen ve bilgisayar ile sunucu arasındaki iletişim hızını ölçen bir terim vardır. Ping seviyesi yüksek olursa bilgisayardan sunucuya gönderilen veri geç gidiyor demektir. Bu seviye ms yani milisaniyeyle ifade edilir. 100 ms sınırı etkili bir oyun için kabul edilen en yüksek ping sınırıdır. Ping bundan yüksek olursa oyunda kasma sorunları yaşanır. Karakterleri hareket ettirilmesine rağmen hareketsiz durma, sohbete penceresine girememe gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durumlar da oyunun genel gidişatını etkiler. Bu sorunun çözümü elbette ki çeşitli yollarla pingi düşürmektir. Bunun için de internet servis sağlayıcıyla iletişime geçilmelidir.

Oyun eğer VPN ya da farklı bir DNS adresiyle kullanılıyorsa yine ping oluşumu yaşanabilir. VPN kullanımında sunucunun bilgisayara uzaklığı artmış olur ve bu da oyunda lag yaşanmasına neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here