Bilgisayarım PUBG kaldırır mı? Milyonlarca aktif oyuncusu bulunan PlayerUnknown’s Battlegrounds oyunu oldukça yüksek sistem gereksinimi isteyen popüler bir oyun. Mobil ve Lite versiyonu da bulunan oyunun en çok tercih edilen sürümü ilk çıkan PC versiyonudur. Anlık olarak 1 milyondan fazla aktif oyuncusu bulunan ve Steam üzerinden satın alınabilen oyunu oynamak için yeterli donanımınız var mı? Sizler de bu eşsiz heyecana katılmak istiyor ama bilgiyarınızın özellikleri yeterli mi bilmiyorsanız öğrenmek için yazımızı okuyun…

Bilgisayarım Pubg Kaldırır Mı? Öğrenmek İçin İpuçları

Öncelikle bilmelisiniz ki PUBG, sistemi yoran ve donanımsal olarak neredeyse tüm kaynakları tüketen bir oyun. Bu oyunu kasmadan yani yüksek FPS değerleri ile oynamak istiyorsanız yeni nesil bir sisteme sahip olmalısınız. 900 seriden daha düşük ve hatta GTX 970 serisinden önceki ekran kartlarında oyunun FPS değerleri pek tatmin etmiyor. Oyun içi hareketlerdeki kasma ve takılmaları hissediyorsunuz.

PUBG’de akıcı bir oyun deneyimi yakalamak istiyorsanız yeni nesil bir ekran kartı ve yine yeni nesil bir işlemciye sahip olmalısınız. PUBG, diğer oyunların aksine hem ekran kartı hem de işlemciyi kullandığı için işlemciden kısılmaması gerekiyor…

Kısaca elinizdeki donanımın özelliklerini tespit ettikten sonra bilgisayarınızın gücü PUBG gereksinimlerini karşılıyor mu test edebilirsiniz. Aşağıdaki PUBG için minimum sistem gereksinimlerini bulabilirsiniz.

PUBG Minimum Sistem Gereksinimleri

CPU: Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300
RAM: 8 GB
OS: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
GPU: nVidia GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GB
DİSK KAPASİTESİ: 30 GB
VRAM: 2 GB

Görüldüğü üzere birkaç yıl önce çıkmış, yeni nesil sayılabilecek ekran kartları dahi oyunun gereksinimlerini karşılayamıyor. Minimum sistem gereksinimlerinde dahi akıcı bir oyun deneyimi için grafik ayarlarını sonuna kadar kısmanız gerekiyor. Aksi takdirde 60 FPS üzerine çıkamıyorsunuz ve darboğaz nedeniyle kasma ve takılmalar başlıyor.

PUBG Oynamak İçin Önerilen Donanım Özellikleri

CPU: Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
RAM: 16 GB
OS: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
GPU: nVidia GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 580 4GB
VRAM: 3 GB (4 GB AMD)

Tavsiye edilen sistem özellikleri yukarıdaki gibidir. Bilgisayarınızın oyunu kaldırıp kaldırmayacağını öğrenmek istiyorsanız bu özelliklere sahip bir donanımınız olup olmadığını sorgulamalısınız. Daha düşük bir sisteme sahipseniz fps değerini arttırmak için işlemci ve ekran kartı overclock, grafik ayarlarını kısmak, termal macun değişimi, kasa temizliği, yazılımsal bakım (format) gibi işlemler de oyunda aldığınız FPS değerlerini yükseltmenizi sağlayacaktır.

Bilgisayarım PUBG Kaldırmıyorsa Ne Yapmalıyım?

Oyunu mutlaka oynamak niyetindeyseniz en uygun sistem yükseltme seçeneklerini düşünmeye başlayabilirsiniz. İşlemci ve ekran kartı burada en önemli iki parçadır. En uygun şekilde sisteminizi yükseltmek için ikinci el satış sitelerinden önerilen sistem özelliklerine de bakarak yükseltme yapabilirsiniz. Yalnız bilgisayarınıza parça alırken güç kaynağınız yeterli gücü sağlayabilir mi ve anakartınız güncel parçalara uygun mu bunları da sorgulayın.

İyi oyunlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here